Mandag 7. september bestod Bjørn Behner sin skill test i innleid LN-ALV, med Georg Fæster som kontrollant. Den ferske piloten er for øvrig førstemann i landet til å motta den nye typen midlertidig flysertifikat "innebakt" i soloflygingsbeviset.
- Jeg hadde fått i oppgave å lage en Nav-plan for en tur til Evenes. Vi tok av fra Bodø kl 13.15 og fulgte nav-planen fram til Bogøy. Der brøt vi av i retning Engeløya hvor jeg ble testet i grunnmanøvre, nødprosedyrer og simulerte nødlandinger. Seansen ble som vanlig avsluttet med touch and go på stripa i Bodø, og etter to timers flyging var alle øvelser gjennomgått og Fæster erklærte testen for bestått, sier Bjørn til Bofly-nytt.
Som førstemann i landet har Bjørn Behner fått en ny type soloflygingsbevis fra Luftfartstilsynet som også inneholder et midlertidig flysertifikat etter bestått skill test. Det betyr at den gamle ordningen hvor man må vente i flere uker på sertifikatet før man kan ta seg en flytur, er forbi. Nå kan man sette seg i flyet umiddelbart etter at skill test er bestått og fly seg en tur.
Vi gratulerer og ønsker Bjørn lykke til!
Bofly-nytt kommer tilbake med mer informasjon om den nye ordningen


